2010. szeptember 5., vasárnap

Zongora az utcán...

Ma budapesten állítólag az Andrássy úton autómentes nap van és klihelyezett zongorákon játszanak elismert művészek is... ennek kapcsán kezdtem el keresgélni és találtam rá egy érdekes cikkre:
(2010.06.25)
/Játssz rajtam, a tiéd vagyok!/

"Semmi erotikusra ne gondoljon a kedves olvasó. A felszóltás szó szerint értelmezendő. Aki járt már New York-ban, az tudja, milyen zajos ez a hatalmas világváros. A hétfő reggeli csúcsforgalom kakofóniájához, a tülkölő autók, taxik és buszok, a metrószerelvények csikorgó kerekeihez, a lüktető embertömeg morajához még egy, pontosabban 60 hangforrás csatlakozott. 5280 csilingelő zongorabillentyű.



A Street piano (utcai zongora) története Sheffield-ben, Angliában kezdődött, a Sharrow Vale Road-on. A ház tulajdonosa nem bírta felcipelni a zongorát az új lakásába, így az utcán hagyta. Lezajlott a festés, megérkeztek a bútorok s a zongoracipelés a költözés végére napolódott. Ám amíg nem jöttek a szállítómunkások a tulajdonos egy cédulát helyezett a zongorára, "szabad játszani rajta" felirattal. A környéken hamar híre ment a zongorának és szinte napok alatt zarándokhellyé vált a Sharrow Vale Road. Az új lakók beköltöztek, a zongora az utcán maradt. Azóta többször ellopták, de valahogy mindig akadt helyette másik és a hangszer a város egyik neveztessége lett.


A New York-i akció az eddigi legnagyobb, mivel kétszer annyi zongora került a nyilvánosság tulajdonába, mint eddig bárhol. S a feltételek? Nincsenek. A zongorák addig maradnak, ameddig az adott közösség szeretné birtokolni őket, hivatalosan július 5-ig. Az játszik rajtuk, aki csak akar, hisz ez a projekt célja. Közelebbhozni a világvárosok lakóit. "Párbeszédeket indít, hisz gondoljunk csak bele, mennyi olyan hely és alkalom van, a metrón való utazástól, a mosodáig, amikor lenne alkalmunk beszélgetni, de nem tesszük. - mondja Jarrem - Nyitott fesztivál ez, ahol gyerekek és háziasszonyok, pékek és ügyvédek, babysitterek és túristák adják a porondot egymásnak, egyforma sikereket aratva, függetlenül attól, hogy a Szamárindulót vagy Liszt legnehezebb zongoradarabját adják elő."

New York city különösen nagy élmény, hisz itt, a zajra való tekintettel az amatőr zenészek, csak engedéllyel muzsikálhatnak az utcán. Most viszont szabad a pálya és a zongorák állandóan foglaltak. New York energiája, lelkesedése, új iránti nyitottsága a hangszerek fogadtatásában is megnyilatkozott. A zongorák roppant népszerűek, amatőrök és profik váltják egymást. Olyan, mint egy üres vászon. Sose tudjuk, mi következik. S hogyan mérjük le, hogy sikeres volt-e a fesztivál az adott városban?

 Az emberek történeteiből. A barátságokból, esetleges lemezszerződésekből, melyek a zongorák mellett köttetnek. És ha már a köttetésnél tartunk, akkor elmesélem, hogy nemrég volt az esküvője annak a párnak, aki Sydney-ben találkozott az egyik Play me, I'm yours zongoránál."


Eredeti cikk itt található:
http://www.google.hu/imgres?imgurl=http://farm2.static.flickr.com/1247/4730552799_31c3c72ea3.jpg&imgrefurl=http://www.flagmagazin.hu/%3Fa%3Dcikk%26cikkid%3D3835&usg=__A-FJx9WQgZHBVbO3E9wBg-gln0Q=&h=300&w=500&sz=122&hl=hu&start=2&zoom=1&tbnid=dGlFYSEx4a3wlM:&tbnh=78&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3Dzongora%2Baz%2Butc%25C3%25A1n%26um%3D1%26hl%3Dhu%26gl%3Dhu%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése